ام اس چیست؟(۶)

ام اس چیست؟(۶)

۱۷ مرداد ۱۳۹۷ | ۱۱:۰۰ کد : ۱۷۱ اخبار ام اس
تعداد بازدید:۳۴۸
ام اس چیست؟(۶)

ام اس چیست؟ (6)

اگر در هفته های اخیر مطالب علمی سایت ما را دنبال کرده باشید می دانید که اصولی کلی را درخصوص بیماری ام اس بیان کردیم و حالا برآنیم که هر قسمت را با جزئیات بیشتر خدمتتان ارائه دهیم. در قسمت اول گفتیم که در ام اس پوشش رشته های عصبی (میلین) و حتی خود آنها دچار التهاب و آسیب می شوند. شاید دوست داشته باشید در مورد میلین که بارها و بارها شنیده اید بیشتر بدانید.

میلین چیست؟

سلول های عصبی ساختمان هایی در سیستم عصبی هستند که به ما امکان این را می دهند که فکر کنیم، ببینیم، بشنویم، صحبت کنیم، احساس کنیم و حرکت کنیم. هر سلول عصبی خود ساخته شده است از، جسم سلولی (تنه سلول) و رشته های عصبی. بیشتر این رشته های عصبی در سیستم عصبی مرکزی (مغز و نخاع) در داخل غلافی قرار دارند که غلاف میلین نامیده می شود. میلین ماده ای است غنی از چربی و پروتئین. مانند پوشش اطراف سیم های برق، غلاف میلین هم رشته های عصبی را محافظت می کند و هم سبب می شود پیام ها با سرعت بیشتری انتقال یابند.

اگرچه غلاف میلین هم در سیستم عصبی مرکزی و هم در سیستم عصبی محیطی وجود دارد ولی در بیماری ام اس فقط سیستم عصبی مرکزی (مغز و نخاع) آسیب می بیند. میلین در سیستم عصبی مرکزی توسط سلول هایی به نام "الیگودندروسیت" ساخته می شود اما در سیستم عصبی محیطی سلول های دیگری به نام "شوان" سازنده میلین است. این دو نوع میلین اگرچه از نظر ساختار شیمیایی متفاوت اند اما از نظر عمل مشابه اند و هردو سبب انتقال سریع تر و بهتر پیام در طول رشته عصبی می شوند.

واکنش ایمنی غیر طبیعی که سبب آسیب میلین می شود

در MS همانگونه که گفتیم یک پاسخ ایمنی غیرطبیعی سبب ایجاد التهاب در سیستم عصبی می شود. واکنش های التهابی، میلین و الیگودندروسیت ها را تخریب می کند و سبب آسیب خود رشته های عصبی نیز می شود. این مناطق آسیب دیده که با نام "پلاک های ام اس" شناخته می شوند در طول یک عصب ایجاد می شوند و ما می توانیم آنها را در تصویربرداری از مغز (MRI) تشخیص دهیم. می توانید نتیجه بگیرید که همین ضایعات سبب می شوند هدایت پیام ها در طول عصب با سرعت کم و اختلال، انجام شود و علائم و نشانه های بیماری ام اس به وجود آید.

تلاش برای یافتن راهی که میلین را ترمیم کند

محققین دریافته اند که بدن انسان قادر است بطور طبیعی برخی ضایعات را ترمیم کند و این عمل با تحریک سلول های اولیگودندروسیت انجام می شود شاید هم اولیگودندروسیت های جوان وارد میدان می شوند و به روند ترمیم کمک می کنند، میلین نو ساخته می شود و در نتیجه علائم بیماری بهتر می شود و یا کاملا از بین می رود. با این حال این روند طبیعی با سرعتی کم و به شکلی ناکامل انجام می شود لذا محققین در پی یافتن راهی هستند که ترمیم را تحریک کند (مثلا با تحریک سلول های سازنده میلین) و یا اینکه راهی بیابند که با آن بتوان میلین و اولیگودندروسیت را محافظت کرد و جلوی آسیب بیشتر آنها را گرفت.

به امید موفقیت محققین

دکتر شکوفه علایی

متخصص بیماری های مغز و اعصاب

عضو کمیته علمی انجمن ام اس ایران


۱ رای

نظر شما :