ام اس چیست؟ (۱۰)

ام اس چیست؟ (۱۰)

۱۱ مهر ۱۳۹۷ | ۱۰:۰۴ کد : ۲۲۸ اطلاعیه های مهم اخبار ام اس
تعداد بازدید:۸۳۸
ام اس چیست؟ (۱۰)

ام اس چیست؟ (10)

ام اس چیست؟ _ علائم شایع _ سفتی عضلانی (spasticity)

 

   در ادامه مبحث ام اس چیست به علائم شایع تر بیماری رسیدیم و امروز می خواهیم در مورد سفتی عضلانی و ضعف عضلانی صحبت کنیم.

   منظور از سفتی عضلانی، افزایش تونیسیته عضلات است که مسئله ای غیر طبیعی است و نشانه آسیب سیستم عصبی است. سفتی عضلانی از این نوع سبب می شود فرد احساس گرفتگی و درد در عضله مربوطه داشته باشد و از طرفی هم به دلیل ناهماهنگی ایجاد شده در کار عضلات مختلف، راه رفتن فرد را دچار مشکل می کند. البته مثل تمام علائم بیماری ام اس میتواند خفیف یا شدید باشد. علاوه بر اینها، فرد ممکن است در اطراف مفاصل هم احساس درد یا گرفتگی کند و یا حتی کمر درد داشته باشد. سفتی عضلانی اصولاً می تواند در هر اندامی اتفاق بیافتد ولی در پاها شایع تر است. حرکات ناگهانی یا تغییر در وضعیت اندام، هوای گرم یا سرد، رطوبت و یا عفونت ها و یا حتی لباس تنگ همگی می توانند سفتی عضلانی را تشدید کنند. این عارضه لازم است درمان مناسب شود (دارویی و درمانهای توانبخشی) چرا که در صورت عدم درمان می تواند منجر به تغییر شکل مفاصل و درد دائمی اندامها شود و این مسئله خود می تواند سبب تشدید سفتی عضلانی شود. البته باید توجه داشت که در برخی موارد که ضعف عضلانی هم وجود دارد درجات کمی از سفتی عضلانی می تواند به راه رفتن فرد کمک کند و لذا نباید این سفتی مفید را از بین برد.

 

درمان و مدیریت سفتی عضلانی

   بطور کلی دو روش اصلی برای درمان و مدیریت سفتی عضلانی وجود دارد که لازم است با صلاحدید پزشک معالج برنامه ریزی شود.

  • اقدامات توانبخشی: تمرینات ورزشی مناسب زیر نظر همکاران فیزیوتراپ و کاردرمان می تواند در کاهش سفتی بسیار مؤثر باشد. توجه داشته باشید که تمرینات ورزشی نامناسب ،برعکس، می تواند سفتی اندام را تشدید کند. بنابراین توصیه ما این است که تمرینات ورزشی حتما زیرنظر همکاران گروه توانبخشی انجام شود.
  • داروها: دو دارویی که بیش از همه در رفع عارضه سفتی عضلانی استفاده می شوند، باکلوفن و تیزانیدین هستند. این داروها شل کننده های عضلانی هستند و البته مانند هر داروی دیگری در کنار اثرات مفید، عوارضی هم ممکن است داشته باشند. عوارض شایع تر آنها عبارتست از خواب آلودگی، احساس ضعف عضلانی و خشکی دهان .

 

ضعف عضلانی

   ضعف عضلانی که در بیماری ام اس شایع است در هر قسمتی می تواند روی دهد. قدم اول در مدیریت این علامت این است که علت را مشخص کنیم.

  • استفاده نکردن از عضلات: در برخی موارد، سایر مشکلات بیماری ام اس نظیر درد، خستگی و مشکل تعادل سبب میشود فعالیت کلی فرد مبتلا کاهش یابد. کم شدن میزان فعالیت فیزیکی فرد سبب می شود که از عضلات استفاده کافی نشود و در صورت ادامه این وضع بتدریج عضله دچار لاغری و ضعف می شود. لذا برای جلوگیری از این مسئله، هرآنچه که سبب محدود شدن فعالیت فیزیکی فرد می شود باید در اسرع وقت اصلاح شود و فرد با یک برنامه مرتب ورزشی عضلات خود را قوی نگه دارد.
  • ضعف ناشی از ضایعات بیماری ام اس در نخاع و یا مغز :درمان این نوع ضعف با روشهای مناسب توانبخشی و همچنین درمانهای دارویی ممکن می شود.

   ضعف عضلانی در اندام تحدانی سبب اشکال در راه رفتن می شود و درمان و مدیریت آن شامل داروها، وسایل کمکی و تمرینات ورزشی است. ضعف عضلانی در اندام های فوقانی سبب اشکال در انجام اعمال روزانه فرد می شود که بازهم با تمرینات ورزشی مناسب (زیر نظر کاردرمانگر) و استفاده از ابزار مناسب در خانه و محل کار تا حدود زیادی بهبود می یابد.

 

موفق باشید

دکتر شکوفه علایی

متخصص بیماری های مغز و اعصاب

عضو کمیته علمی انجمن ام اس ایران


نظر شما :