ام اس چیست؟ (۱۷)

ام اس چیست؟ (۱۷)

۲۸ آذر ۱۳۹۷ | ۱۳:۰۲ کد : ۲۶۴ اخبار ام اس
تعداد بازدید:۷۵۳
ام اس چیست؟ (۱۷)

ام اس چیست؟ (17)

ام اس چیست؟ - علائم ام اس علائم کمتر شایع لرزش

 

   برخی مبتلایان به ام اس ممکن است درجاتی از لرزش را در نقاط مختلف بدن تجربه کنند. چند نوع مختلف لرزش وجود دارد که به طور خلاصه و ساده به ذکر آنها می پردازیم.

  • لرزش در زمان دقت(Intention Tremor): در این نوع لرزش، فرد در زمان استراحت لرزشی ندارد اما زمانی که می خواهد کاری انجام دهد مثلاً چیزی را در دست بگیرد یا دستش را به چیزی برساند و یا دست را دقیقاً به یک نقطه خاص بزند، دچار لرزش می شود. این نوع، رایج ترین نوع لرزش در بیماری ام اس است که در صورت شدید بودن ممکن است مزاحم فعالیت های فرد شود.
  • لرزش وضعیتی (Postural Tremor): این نوع لرزش زمانی ایجاد و شدید می شود که اندام یا کل بدن در حال خنثی کردن نیروی جاذبه است. برای مثال در حال نشسته و یا ایستاده و یا زمانی که دستها را به سمت جلو می کشد.
  • لرزش در زمان استراحت (Resting Tremor): این فرم لرزش زمانی ایجاد می شود که اندام در حال استراحت است و در واقع با حرکت کاهش می یابد.

   لرزش در واقع به این علت ایجاد می شود که راه های کنترل کننده هماهنگی حرکات دچار آسیب شده اند. در ام اس این آسیب ناشی از ایجاد پلاک ها در راه های مذکور می باشد. متأسفانه لرزش نه تنها ممکن است توانایی انجام کارها را کاهش دهد بلکه از نظر ظاهری نیز سبب آزار فرد مبتلا می شود و برخی افراد برای آنکه دیگران متوجه لرزش آنها نشوند، ترجیح می دهند در اجتماع ظاهر نشوند و به این شکل به سمت انزوا سوق داده می شوند. از طرف دیگر انزوا فرد را مستعد افسردگی می کند و این به نوبه خود مشکلات روانی فرد را تشدید می نماید.

درمان لرزش:

   درمان لرزش از طریق مصرف دارو و انجام تمرینات توانبخشی (به خصوص کار درمانی) و نیز استفاده از ابزار مخصوصی است که به همین منظور ساخته شده اند.

  • تا به امروز داروی موفق و مؤثری برای این عارضه وجود نداشته است ولی داروهای مختلفی را می توان امتحان کرد از آن جمله اند: داروی پریمیدون (داروی ضد صرع)، پروپرانولول، هیروکسی زین، استازولامید، کلونازپام و ایزونیازید (داروی ضد سل) که صد البته مصرف آنها فقط با تجویز پزشک ممکن می شود.
  • روش های کاردرمانی و استفاده از وزنه می توانند در کنترل و یا کاهش شدت لرزش کمک کننده باشند.
  • اخیراً از روش جراحیDBS (Deep Brain Stimulation) در بیماری ام اس برای کنترل لرزش استفاده شده که درجات مختلفی از موفقیت را نشان داده است ولی درحال حاضر این روش تحقیقاتی است و فقط در قالب پروژه های تحقیقاتی قابل انجام است.

 

 

دکتر شکوفه علایی

متخصص بیماری های مغز و اعصاب

عضو کمیته علمی انجمن ام اس ایران


نظر شما :