ام اس چیست؟ (۱۸)

ام اس چیست؟ (۱۸)

۰۵ دی ۱۳۹۷ | ۱۵:۳۶ کد : ۲۶۶ اخبار ام اس
تعداد بازدید:۶۴۱
ام اس چیست؟ (۱۸)

ام اس چیست ؟ (18)

ام اس چیست علائم ام اس علائم کمتر شایع تشنج و خارش

 

1)تشنج:

   تشنج ها نتیجه تخلیه الکتریکی غیر طبیعی هستند که از نسج آسیب دیده و غیر طبیعی مغز منشاء می گیرند. بسته به اینکه نسج آسیب دیده در کدام قسمت مغز باشد و دشارژهای الکتریکی از کدام قسمت ها عبور نمایند علائم بالینی که در فرد ظاهر می شودمتفاوت است وبطورخلاصه شامل موارد ذیل می شود :

  • از دست دادن هوشیاری
  • حرکات غیر طبیعی و غیر ارادی در سر و گردن، تنه و یا اندام ها
  • علائم حسی بصورت گزگز ، مور مور اندام ها و یا احساس های خاص و غیر قابل توصیف در ناحیه شکم.

   تشنج در بیماری ام اس به ندرت اتفاق می افتد و احتمال بروز آن را 5 2 % ذکر کرده اند. دلیل بروز تشنج در بیماری ام اس به درستی مشخص نیست ولی احتمالاً ایجاد مناطق آسیب دیده (پلاک های ام اس) و یا از دست رفتن سلول های عصبی بخصوص در قشر مغز عامل بروز تشنج در این بیماری است.

از آنجا که برخی انواع تشنج به خصوص آنها که با کاهش سطح هوشیاری همراهند می توانند خطر آفرین باشند، در صورتیکه شما بیننده عزیز سایت ما فکر می کنید که دچار تشنج می شوید، در اولین زمان ممکن به پزشک مراجعه نمایید تا اقدامات درمانی زودتر شروع شوند.

 

درمان تشنج :

   تشخیص حملات تشنج از طریق اطلاعات دقیق از زمان بروز حمله و نیز با انجام الکتروانسفالوگرافی (نوار مغز) ممکن می شود. داروهای مختلفی جهت درمان این عارضه وجود دارد که انتخاب نوع مناسب آن در حیطه تخصص متخصص مغز و اعصاب قرار می گیرد. دراغلب موارد تشنج ها با کمک دارو به خوبی قابل کنترل هستند.

 باید توجه داشت تشنج هایی که با از دست دادن هوشیاری همراهند، می توانند در موقعیت های خاص سبب آسیب های ثانوی به فرد شوند. مثلاً زمانی که فرد در حال عبور از خیابان، رانندگی، شنا، کوهنوردی و یا در ارتفاعات و بلندی است. لذا ضروری است تا زمانی که درمان مناسب توسط پزشک شروع نشده و یا مدت زمان لازم جهت تأثیر دارو طی نشده از قرارگرفتن در چنین موقعیت هایی پرهیز شود.

   تنظیم دوز مناسب دارو نیز مستلزم گذشت زمان است ممکن است با میزان دارویی که پزشک در ابتدای درمان تجویز می نماید، تشنج کاملاً کنترل نشود و یا فقط خفیف شود. لذا ضروری است فرد ارتباط خود را با پزشک قطع نکند و تا کنترل کامل تشنج ها مراجعات منظم داشته باشد.

 

1)خارش:

   خارش ممکن است به عنوان علامتی از بیماری ام اس روی دهد. درواقع این عارضه جزو اختلالات حسی ناشی از بیماری تقسیم بندی می شود مانند احساس سوزن سوزن شدن و یا دردهای تیرکشنده که همگی ناشی از آزردگی راههای حسی در سیستم عصبی مرکزی (مغز یا نخاع) می باشند. خارش ناشی از ام اس ممکن است ناگهان و با شدت زیاد ولی برای مدتی کوتاه بروز کند. در هر قسمتی از بدن یا صورت می تواند باشد. تفاوت این نوع خارش با خارش های ناشی از واکنش های آلرژیک در این است که ضایعه پوستی در محل وجود ندارد و علاوه برآن بصورت عمومی و در تمام بدن احساس نمی شود. پماد های موضعی برای درمان این نوع خارش کمک کننده نیستند ولی داروهای متفاوتی برای کنترل آن وجود دارد که عبارتند از:

  • داروهای ضد تشنج شامل کاربامازپین، فنی توئین و گاباپنتین
  • داروهای ضد افسردگی شامل آمی تریپتیلین
  • داروهای آنتی هیستامین مانند هیدروکسی زین

 

موفق باشید

دکتر شکوفه علایی

متخصص مغز و اعصاب

عضو کمیته علمی انجمن ام اس ایران


نظر شما :