ام اس چیست؟(۲۰)

ام اس چیست؟(۲۰)

۲۵ دی ۱۳۹۷ | ۰۹:۰۶ کد : ۲۸۴ اطلاعیه های مهم اخبار ام اس
تعداد بازدید:۱۱۶۳
ام اس چیست؟(۲۰)

ام اس چیست؟ (20)

ام اس چیست علایم ام اس علایم "ثانویه" و "ثالثیه"

 

   اگر بیننده همیشگی سایت ما باشید می دانید که در بسته "ام اس چیست" و با عنوان علایم شایع و علایم کمتر شایع، نشانه های بیماری ام اس را مرور کردیم و می توانید اطمینان داشته باشید که تا به اینجا، بطور کامل با علایم بیماری آشنا شده اید. علایم ذکر شده تا به اینجا، علایمی هستند که مستقیماً ناشی از خود بیماری ام اس یعنی ناشی از آسیب وارده به غلاف و رشته های عصبی در مغز و نخاع  هستند و بنابراین به نوعی علایم "اولیه" محسوب می شوند. امروز می خواهیم در خصوص علایمی صحبت کنیم که مستقیماً از خود ضایعات ام اس منشأ نمی گیرند بلکه درواقع بصورتی غیرمستقیم و از علایم "اولیه" ناشی می شوند ولذا می توان عنوان علایم ثانویه و ثالثیه را به آنها اطلاق کرد.

 1. علایم ثانویه

در این گروه از علایم می توانیم مسایل زیر را عنوان کنیم.

 • عفونت های ادراری که در واقع ناشی از اختلال عملکرد مثانه در بیماری ام اس هستند.
 • ضعف و لاغری عضلانی ناشی از فعالیت کم فیزیکی و بی تحرکی
 • پوکی استخوان ناشی از بی تحرکی
 • فیزیک و وضعیت (Posture) نا درست بدن به علت ضعف عضلات

اگرچه علایم ثانویه درمان پذیر هستند اما هدف اصلی ما باید این باشد که با درمان علایم اولیه، از وقوع آنها پیشگیری کنیم.

 1. علایم ثالثیه

منظور از علایم ثالثیه تأثیر منفی بیماری بر زندگی افراد است و به عبارت دیگر نتایج اجتماعی و روانی بیماری هستند. برای مثال اگر فردی در رانندگی دچار مشکل شده است، طبیعتاً برای حضور در محل کار خود دچار مشکل می شود و چه بسا ناچار به ترک و یا تعویض حرفه قبلی خود شود. مثال دیگری که می تواند موضوع را برای شما روشن تر کند این که نگرانی و استرس ناشی از "زندگی با ام اس" ممکن است ارتباطات اجتماعی فرد را تحت تأثیر قرار دهد و چه بسا منجر به قطع این ارتباطات شود. مشکلات ادراری و یا لرزش نیز می توانند سبب شوند که فرد از اجتماع دوری کند و او را به سمت انزوا سوق دهند.

   افسردگی در بیماری ام اس بسیار شایع است. این عارضه هم می تواند عارضه ای "اولیه" ناشی از ضایعات خود ام اس و یا "ثالثیه" ناشی از سایر علایم باشد.

 

چگونه می توان از علایم ثانویه و ثالثیه ام اس پیشگیری کرد؟

 • تا آنجا که می توانید در مورد بیماری از منابع مطمئن و صلاحیت دار اطلاعات کسب کنید چراکه دنیای امروز دنیای اطلاعات و آگاهی است و اگر با کسب اطلاعات دچار اضطراب و تشویش نشوید می توانید به بهترین وجهی از آنها به نفع خود استفاده کنید.
 • فریب ادعاهای غیرعلمی و بی اساس افراد را نخورید و با دل بستن به روش های درمانی غیرمؤثر و نامطمئن، زمان طلایی درمان درست خود را از دست ندهید.
 • هر مشکلی پیدا می کنید با پزشک معالجتان در میان بگذارید. او یا قادر است خود مشکل شما را حل کند و یا    می تواند راه حل درست آن را به شما نشان دهد.
 • ورزش و فعالیت فیزیکی را معادل درمان های دارویی خود و جزء اصلی زندگیتان تلقی کنید و برای انجام آن به دنبال دلیل خاص و یا فرصت مناسب نباشید.
 • جداً از دخانیات پرهیز کنید و به آن به چشم وسیله ای نگاه کنید که آرام و تدریجی، جزء جزءبدن شما را می سوزاند و با آتش آن، سلامتی تان را خاکستر می کند.
 • به بیماری به شکلی منطقی نگاه کنید و به دنبال راه حل های مناسب برای حل مشکلات ناشی از آن باشید. برخورد های احساسی، بزرگ نمایی مسایل و فرو رفتن در دامان غم، هیچ کمکی به شما نمی کند و برعکس مسایل را پیچیده تر می کند.

 

 

موفق باشید

دکتر شکوفه علایی

متخصص بیماری های مغز و اعصاب

عضو کمیته علمی انجمن ام اس ایران


( ۳ )

نظر شما :