ام چیست؟(۲۲)

ام اس چیست؟(۲۲)

۰۸ بهمن ۱۳۹۷ | ۰۹:۴۲ کد : ۲۸۹ اطلاعیه های مهم اخبار ام اس
تعداد بازدید:۱۰۰۵
ام اس چیست؟(۲۲)

ام اس چیست ؟ (22)

ام اس چیست؟ _ تاریخچه ام اس(1)

 

   در صفحات قبلی از کتاب " ام اس چیست؟ " در مورد علت بیماری، افراد مستعد برای ابتلا به بیماری، علائم بیماری و بالاخره انواع مختلف آن صحبت کردیم. اما شما دوستان عزیز شاید در مورد مطالب گذشته ما بارها خوانده و یا شنیده باشید. امروز    می خواهیم راجع به موضوعی صحبت کنیم که کمتر شنیده اید و آن تاریخچه بیماری ام اس است. ام اس از کدام نقطه زمانی و مکانی آغاز شده است؟ چه تحولاتی روی داده است تا ما امروز به این نقطه رسیده ایم که قادریم بیماری را حداقل در بسیاری موارد، به آسانی و به سرعت تشخیص دهیم؟ چه افرادی اولین کسانی بودند که به وجود یک بیماری با ویژگی های بیماری      ام اس شک و آن را توصیف و نامگذاری کردند؟

پس با ما باشید

کشف بیماری ام اس

   تا اوایل قرن نوزدهم، پزشکان بیشتر از دانش و تجربه شخصی خود برای درمان بیماران استفاده می کردند. فرضیه های پزشکی بصورت علمی امتحان نمی شد. اما همان زمان هم پزشکانی بودند که به خوبی بیماران را مشاهده و معاینه می کردند و نتیجه مشاهدات خود را ثبت می کردند. از زمانی که پزشکان شروع به تجزیه و تحلیل علمی بیماریها کردند، ام اس جزو اولین بیماری هایی بود که توصیف شد.

   بررسی نوشته های مربوط به کالبدشکافی بیماران فوت شده در سال 1838 به خوبی نشان می دهد که ام اس در همان زمان ها توسط پزشکان توصیف شده بود ولی البته نه تحت عنوان ام اس. سپس در سال 1868 آقای دکتر جین مارتین شارکو، پروفسوری در دانشگاه پاریس که لقب " پدر علم مغز و اعصاب " به او اطلاق شده است، خانم جوانی را با لرزش دست از نوعی که او تا آن زمان ندیده بود و اختلال تکلّم و اشکال در حرکات چشمی معاینه کرد. پس از فوت این بیمار، پروفسور مغز او را کالبد شکافی کرد و ضایعات تی پیک ام اس امروز را در آن پیدا کرد و نام آنها را " پلاک " گذاشت. آقای شارکو شرح کاملی از آنچه در مغز این فرد دیده بود ارائه داد اما علت آن را نمی دانست و از اینکه نتوانسته بود او را با داروهای آن زمان مانند تزریق طلا و نقره درمان کند متأسف بود. در دهه های آخر قرن نوزدهم پزشکان پیشروی دنیا متوجه شدند که ام اس  یک بیماری بخصوص است با علائم و ویژگی های خاص خود. در سالهای 1873 و 1878 ام اس توسط دکتر "والتر موکسون" در انگلستان و دکتر "ادوارد سِگوین" در آمریکا تشخیص داده شد و در اواخر همان قرن مشخص شد که ام اس در خانم ها شایعتر از مردهاست، مستقیماً به ارث نمی رسد و اینکه می تواند علائم مختلفی را ایجاد کند.

   در آن زمان به دلیل نبودن ابزارهای پیشرفته، درک بهتر ام اس ممکن نبود. برای مثال به دلیل آنکه هنوز در مورد سیستم ایمنی اطلاعاتی وجود نداشت، طبیعتاً نمی توانستند حدس بزنند که بیماری ام اس یک بیماری خودایمن است و اصولاً پزشکان در آن زمان بر این باور بودند که یک بیماری ممکن نیست دوبار به فردی حمله کند چراکه همان بار اول تمام مواد لازم را در بدن فرد مصرف می کند درست مثل گیاهی که وقتی تمام مواد غذایی خاک را مصرف کرد می میرد.

   در قرن نوزدهم دانشمندان متوجه شدند که باکتری ها عامل ایجاد خیلی بیماری ها هستند. در آغاز قرن بیستم، موجودات حتی کوچکتر از باکتری ها به نام ویروس- کشف شدند و آزمایشگاه ها قادر شدند که این موجودات ریز و میکروسکوپی را بهتر مورد بررسی قرار دهند و اینجا بود که فرضیه "ویروس ها عامل ایجاد بیماری ام اس هستند" شکل گرفت.

   در سال 1906 جایزه نوبل پزشکی به "دکتر کامیلوگلژی" و "دکتر سانتیاگو رومن" داده شد چراکه برای اولین بار توانستند با استفاده از مواد شیمیایی سلول های عصبی را در زیر میکروسکوپ مشاهده کنند. با استفاده از این تکنولوژی جدید "دکتر داوسون" توانست در سال 1916 مغز فردی را که مبتلا به ام اس بود و فوت کرده بود، با جزئیات زیر میکروسکوپ بررسی کند. او پس از این بررسی اظهار کرد که در مغز این فرد التهاب را در اطراف عروق مشاهده کرده است و آسیب وارده به میلین (غلاف پوشاننده رشته های عصبی) را توضیح داد اما به دلیل آنکه آن روزها درمورد اعمال مغزی اطلاعات زیادی در دست نبود، نمی دانستند که مفهوم این یافته ها در مغز بیماران فوق چیست.

اگر علاقمند هستید بقیه داستان را بدانید، هفته آینده با ما باشید . . .

 

دکتر شکوفه علایی

متخصص بیماریهای مغز و اعصاب

عضو کمیته علمی انجمن ام اس ایران


( ۲ )

نظر شما :