ام اس چیست؟(۲۵)

ام اس چیست؟(۲۵)

۲۸ بهمن ۱۳۹۷ | ۱۱:۵۷ کد : ۲۹۷ اطلاعیه های مهم اخبار ام اس
تعداد بازدید:۱۴۷۸
ام اس چیست؟(۲۵)

ام اس چیست؟ (25)

ام اس چیست _ تاریخچه ام اس (4)

   در مطالب پیشین مربوط به تاریخچه ام اس به آنجا رسیدیم که محققین دریافتند ام اس با سیستم ایمنی مرتبط است و EAE مدل حیوانی خوبی برای این بیماری است.

   در سال 1953 یکی از انقلاب های بزرگ پزشکی قرن روی داد که منجر به اعطای جایزه نوبل به دو نفر به نام های "فرانسیس کریک" و "جیمز واتسون" شد. این افراد برای اولین بار توانستند ساختمان DNA (زنجیره اسید نوکلئیک واقع در هسته سلول ها) را توصیف کنند. با این کشف بزرگ مشخص شد که ژن ها چگونه قادرند اعمال بیولوژیک بدن را کنترل نمایند و اینکه چگونه سیستم ایمنی توسط همین ژن ها تنظیم می شوند.

   از طرفی مطالعات بیشتر بر روی هدایت پیام عصبی نشان داد که چگونه مولکول های شیمیایی قادرند در طول سلول های عصبی ایجاد پیام الکتریکی نمایند. در این میان ساختمان غلاف میلین (غلاف پوشاننده رشته های عصبی) به اجزای سازنده آن شکسته شد و پروتئین اصلی سازنده آن که احتمالاً هدف حمله های ام اس قرار میگیرد مشخص شد.

   علیرغم همه این تلاش ها و موفقیت ها در خصوص سلول های B ، T ، ژن ها و میلین اما هنوز داروی مؤثر برای بیماری ام اس وجود نداشت. اطلاعات علمی بدست آمده از جهاتی گیج کننده بودند تا روشنگر و پزشکان در مقابل درمان مبتلایان همچنان "دست بسته" ماندند.

تلاش انجمن ملی ام اس آمریکا برای تدوین روشی بین المللی برای تشخیص ام اس

   برای مدیریت و درمان ام اس، انجمن ملی ام اس آمریکا گردهمایی بزرگی از افراد صاحبنظر در ام اس تشکیل داد تا اصول استانداردی را برای تشخیص بیماری ام اس تدوین نمایند. همزمان با تلاش های فوق به رهبری "دکتر جورج شوماخر" ، دکتر جان کورتزکه (John kurtzke) موفق شد سیستم نمره بندی خاصی را برای ارزیابی توانمندی ها در مبتلایان به ام اس ایجاد کند که ضمناً قسمت های گرفتارسیستم عصبی در هر فرد مبتلا را نیز مشخص می کرد. این موفقیت ها به پزشکان این فرصت را داد که بیماری را زودتر و دقیق تر تشخیص دهند و بتوانند تحقیقات بر روی درمان آن را طراحی کنند، امری که تا آن زمان غیر ممکن بود.

اولین مطالعه تحقیقاتی علمی و با ارزش

   تا به اینجا محققین دریافتند که ام اس به گونه ای با سیستم ایمنی مرتبط است و از طرفی راهکارهایی وجود دارد که بیماری را زودتر و دقیق تر بتوان تشخیص داد و بتوان تأثیرداروها را بر روی توانایی های فرد مبتلا ارزیابی کرد. حال می توان مطالعه ای را انجام داد و تأثیر یک داروی مؤثر بر سیستم ایمنی را بر روی بهبودی مبتلایان مشاهده کرد. بدین گونه بود که اولین تحقیق علمی و ارزشمند طراحی شد و در آن به گروهی از مبتلایان به ام اس که دچار حمله (عود) بیماری شده بودند داروی ACTH (هورمونی که بطور طبیعی از غده هیپوفیز ترشح می شود و سبب می شود ترکیبات استروئیدی که در بدن خاصیت ضد التهابی دارند از غده فوق کلیه بیشتر ترشح شود) تجویز کردند و میزان بهبودی آنها را با گروهی که تحت درمان با "دارونما" (ماده ای که خاصیت درمانی ندارد ولی در ظاهر شبیه داروست) قرار گرفته بودند، مقایسه شد. در این مطالعه ثابت شد که گروه اول که ACTH  گرفته بودند با سرعت بیشتری درمان شدند و این روش تا سالها بعد برای درمان عود بیماری مورد استفاده قرار گرفت اما به تدریج جای خود را به درمان با استروئیدها با دوز بالا داد. روشی که امروز هم برای درمان عود بیماری ام اس مورد استفاده قرار می گیرد. مطالعه فوق که در سال 1969 انجام گرفت اولین مطالعه ای بود که نشان داد می توان درمانی ارائه داد تا علائم بیماری ام اس را بهبود بخشد و این درواقع اولین درمان علمی بیماری ام اس به شمار می رود.

   برای ادامه داستان هفته آینده هم با ما باشید . . .

 

دکتر شکوفه علایی

متخصص بیماری های مغز و اعصاب

عضو کمیته علمی انجمن ام اس ایران


( ۳ )

نظر شما :