فینگولیمود

اولین داروی تأئید شده برای ام اس کودکان ده ساله و بالاتر

۲۲ خرداد ۱۳۹۷ | ۱۷:۰۹ کد : ۷۰ اخبار ام اس
تعداد بازدید:۷۱۲
سازمان غذا و داروی امریکا مجوز استفاده از داروی فینگولیمود را در ام اس کودکان ده ساله و بالاتر - نوع عود کننده – را صادر کرد. این اولین داروئی است که برای تجویز در این گروه سنی مجوز گرفته است.

سازمان غذا و داروی امریکا مجوز استفاده از داروی فینگولیمود را در ام اس کودکان ده ساله و بالاتر - نوع عود کننده – را صادر کرد. این اولین داروئی است که برای تجویز در این گروه سنی مجوز گرفته است.

  • درباره ام اس کودکان

بر اساس برخی آمارها10-5% مبتلایان به ام اس ، شروع بیماریشان را در سنین کودکی و یا نوجوانی تجربه می کنند ام اس کودکان عموماً به شکل عود کننده – بهبود یابنده تظاهر می کند . تا کنون داروهای دسته انترفرون بتا در ام اس کودکان استفاده میشد ولی البته به شکل تأئید نشده و بدون مجوز – اگرچه اصول کلی بالینی ام اس در بالغین و کودکان تقریباً مشابه است ولی تفاوت هائی وجود دارد مثلاً کودکان مبتلا به ام اس به میزان بیشتری دچار تشنج می شوند و علاوه بر این علائم مخچه ای و ساقه مغزی نیز در این گروه بیش از بالغین روی میدهد.

  • درباره داروی فینگولی مود

این دارو اولین داروی خوراکی برای ام اس بالغین – نوع حمله ای – بود که در سال 2010 میلادی از سازمان غذا و داروی امریکا تأئیدیه گرفت . مکانیسم اثر این دارو به عنوان یک تنظیم کننده گیرنده اسفنگوزین 1- فسفات – S1P1 – این است که سبب به دام افتادن دسته خاصی از گلبوهای سفید در غدد لنفاوی میشود . نتیجه این به دام افتادن این است که این سلولها قادر نیستند وارد جریان خون و از آنجا وارد سیستم عصبی شوند . در نتیجه واکنش های التهابی و آسیب ناشی از آنها در مغز و نخاع کاهش می یابد. این دارو به شکل کپسول5/0 میلی گرمی با مصرف روزانه یک عدد – با یا بدون غذا – استفاده می شود .

  • چگونه دارو برای ام اس بچه ها و نوجوانان تأئید شد؟

این تأئیدیه بر اساس نتایج یک مطالعه فاز III00 صادر شد . در این مطالعه ، نشان داده شد که فینگولی مود قادر است تعداد حملات سالانه را در گروه سنی مذکور ، به میزان 86% و نیز فعالیت بیماری را در MRI به میزان قابل توجهی کاهش دهد .

  • عوارض جانبی دارو در گروه کودک و نوجوان

عوارض ناشی از داروی فینگولی مود مشابه عوارض دارو در بالغین است . شایعترین این عوارض عبارتند از سردرد ، افزایش آنزیم های کبدی که نشانه آسیب کبدی است ، اسهال ، سرفه ، علائم شبه انفولانزا ، سینوزیت ، درد پشت ، درد شکمی و درد اندامها . عوارض قلبی و چشمی نیز با شیوع کمتر ممکن است بروز کند .

اگرچه داروی فینگولی مود موفق به اخذ تأئیدیه برای مصرف در کودکان بالاتر از ده سال و نوجوانان شد اما با توجه به مسائل همراه با مصرف این دارو ، استفاده از آن باید با آگاهی کامل و رعایت اصول مربوطه انجام گیرد و این تصمیمی است که فقط و فقط از عهده متخصصین مغز و اعصاب با دانش و مهارت کافی در خصوص بیماری ام اس بر می آید.

 

به امید داروهای هرچه موثرتر

دکتر شکوفه علایی

متخصص بیماریهای مغز و اعصاب

عضو کمیته علمی انجمن ام اس ایران


نظر شما :