درمان اختلالات روانی

درمان اختلالات روانی می تواند به حفظ توانمندی های مبتلایان به ام اس کمک نماید

۲۲ خرداد ۱۳۹۷ | ۱۷:۱۴ کد : ۷۳ اخبار ام اس
تعداد بازدید:۶۴۵
درمان اختلالات روانی می تواند به حفظ توانمندی های مبتلایان به ام اس کمک نماید

مطالعات متعددی نشان داده است که اختلالات روانپزشکی در بیماری ام اس رایج است و مبتلایان به بیماری ام اس با احتمال بیشتری به بیماری های دوقطبی ، اضطراب و افسردگی نیز مبتلا می شوند . ابتلاء همزمان به ام اس و بیماریهای فوق قطعاً می تواند بر کیفیت زندگی فرد تأثیر منفی بگذارد اما این که آیا این همزمانی سبب برتر شدن بیماری ام اس نیز می شود یا خیر مشخص نبوده است . اخیراً نتایج مطالعه ای در این خصوص اعلام شده که در انستیتو سلامت کانادا انجام گرفته است . هدف این مطالعه این بوده که میزان شیوع اختلالات روانپزشکی را در بین مبتلایان به ام اس بررسی کند و اینکه آیا همراهی این اختلالات می تواند سبب پیشرفت بیماری ام اس شود یا خیر .

در مطالعه فوق 2312 فرد مبتلا به ام اس مورد بررسی قرار گرفتند . نتایج حاصل از این بررسی نشان داد که 36% از این افراد در عرض حدوداً ده سال ، علائم یکی از اختلالات خلقی را نشان دادند . از بین این افراد خانم های ( و نه آقایان ) مبتلا به افسردگی ، بطور قابل توجهی شدت بیشتری از بیماری ام اس را تجربه کردند و ناتوانی ها یشان شدیدتر از گروهی بود که افسردگی نداشتند . در مورد آقایان و اختلالات دو قطبی و اضطرابی چنین رابطه ای پیدا نشد .

محقیقن نتیجه گرفتند که ابتلاء همزمان به بیماری ام اس و اختلالات روانپزشکی و به طور مشخص افسردگی می تواند سبب تشدید بیماری ام اس و پیشرفت ناتوانی ها در فرد شود و احتمالاً درمان سریعتر و بهتر این اختلالات ممکن است تا حدی مانع پیشرفت این ناتوانی ها شود .

دکتر شکوفه علایی

متخصص بیماریهای مغز و اعصاب


نظر شما :