1396-04-31 09:32

 

 

دوستان مبتلا به ام اس ، خسته نباشید !

 

همانطور که میدانید یکی از مشکلات رایج در بیماری ام اس ً خستگی ً است. این خستگی با خستگی معمولی که همه ممکن است در انتهای روز پس از انجام کارهای سخت فکری یا بدنی احساس کنند، کمی تفاوت دارد . مبتلایان به ام اس ، این خستگی را در ابتدای صبح و حتی زمانی که از خواب بیدار میشوند، احساس می کنند و با استراحت هم معمولاً از بین نمیرود. عدم آگاهی اطرافیان نسبت به این مسئله ، سبب بروز سوء تفاهم ها و اختلافات خانوادگی فراوانی میشود و لذا تا جائی که ممکن است باید برای آگاه کردن اطرافیان تلاش کنیم و در کنار آن ، در رفع این مشکل هم بکوشیم.

شاید شما بینده عزیز سایت ما ، با داروهائی که در رفع خستگی بیماری ام اس موثرند آشنا باشید یعنی داروی آمانتادین و مدافینیل. این دو دارو در گروهی و نه در همه مبتلایان موثرند. بنابراین محققین به دنبال یافتن داروئی هستند که هم اثر بهتری داشته باشد و هم عوارض کمتر. در این راستا داروئی به نام ً سالبوتیامین ً در 26 فرد مبتلا یه ام اس که از خستگی شاکی بودند مورد آزمایش قرار گرفت . در این مطالعه روزانه 400 میلی گرم از این دارو که ترکیبی از ویتامین تیامین است و بهتر از آن می تواند از سدخونی- مغزی عبور کرده وارد مغز شود، به افراد داده شد.

نتیجه این مطالعه این بود که مصرف سالبوتیامین توانست بطور قابل توجهی خستگی جسمی، روانی و شناختی را کاهش دهد.

در حال حاضر تا قطعی شدن نتایج این مطالعه باید منتظر بمانیم و از مصرف بی رویه کلیه ویتامین ها بدون نظر پزشک معالج پرهیز نمائیم.

نظر شما