1396-05-16 12:56
معرفی داروی جدید (3)

داروهای جدید در حال تست


««ویتامین بی۷ یا بیوتین»»

بیوتین یا ویتامین بی۷ یکی از ویتامین های لازم برای تامین انرژی در داخل سلول است. به این جهت است که در داروخانه ها این ویتامین به عنوان کمک به رشد موها و ناخن ها عرضه میشود. اما نقش مهم و دیگر ویتامین بی۷ به عنوان انزیم در تولید میلین است. به همین دلیل دانشمندان فرانسوی برای اولین بار از بیوتین با دوز بسیار بالا (برخلاف دوز بسیار کم داروی موجود فعلی ، برای رشد مو ) برای درمان ام اس پیشرونده استفاده کردند.

در مطالعه انجام شده به یک گروه از بیماران ام اس پیشرونده چه اولیه چه ثانویه بیوتین با دوز ۳۰۰ میلی گرم در روز ( روزی سه بار قرص ۱۰۰ میلیگرم) بیوتین داده شد و به گروه دیگر پلاسبو یا دارونما، نتیجه این مطالعه تاثیر بیوتین بر جلوگیری از پیشرفت بیماری و حتی کمی بهبودی در بعضی از مبتلایان به ام اس پیشرونده بود.البته این اثر دارو ۹ ماه پس از مصرف مداوم دیده شد. در این مطالعه هیچ گونه عارضه ای ناشی از مصرف این ویتامین با دوز بالا دیده نشد.
در حال حاضر مطالعه بزرگتر و گسترده تری از سال ۲۰۱۶ در جریان است که اثر این ویتامین را به طور دقیقتری ارزیابی کند.
حدود یکسال قبل تلاش به واردات این دارو از فرانسه شد اما با توجه به قیمت حدود۶ تا ۷ میلیون تومانی دارو برای یک ماه این کار عملی نشد و در نهایت با درخواست از یک شرکت دانش بنیان داخلی خوشبختانه این دارو تولید و از روز گذشته در داروخانه های اصلی با نام پروجیو Progio توزیع شده است.

نکات مهم در مصرف دارو:
۱- مصرف این دارو در بیماران ام اس که حمله دارند فعلا توصیه نمیشود چون ممکن است باعث افزایش حملات شود بنابراین این دارو فقط در بیماران مبتلا به ام اس پیشرونده و بدون حمله قابل استفاده است.
۲- مصرف این ویتامین می تواند به طور کاذب سبب اختلال در تستهای ازمایشگاهی تیرویید شود یعنی بدون اینکه بیمار اختلال تیرویید داشته باشد در ازمایش ممکن است این اشتباه پیش اید و باید اگاه بود و نیازی به مصرف داروی تیرویید نیست.

(به نقل از کانال تلگرام دکتر عظیمی)

نظر شما