1396-07-11 09:03

خبری امیداور کننده برای جوانترین اعضاء خانواده ام اس

 

صحبت امروز ما با دوستان کوچولو و جوان مبتلا به ام اس است که الحق تاکنون کمتر بطور اختصاصی مخاطب ما بوده اند. شاید دلیل آن، کمتر بودن تحقیقات روی ام اس کودکان، محدود بودن داروهای ام اس برای این گروه سنی و یا مهمتر از اینها، کمتر بودن شیوع بیماری ام اس در گروه سنی کودک و نوجوان باشد. درهر صورت کاروان جهانی ام اس با سرعت روبه جلو میرود و در نیتجه بتدریج شاهد پیشرفت های بزرگی در زمینه تشخیص و درمان بیماری ام اس نه تنها در گروه سنی بالغین بلکه سنین کودکی و نوجوانی خواهیم بود. یکی از این پیشرفت ها در زمینه درمان بیماری ام اس، استفاده از داروی خوراکی فینگولی مود در کودکان و نوجوانان مبتلا به ام اس است که اگر مورد تائید قرار بگیرد، برخی از این دوستان جوان ما هم می توانند به جای استفاده از داروهای تزریقی که صدالبته کارناخوشایندی است- از داروی خوراکی یعنی کپسول فینگولیمود استفاده کنند.

مطالعه مورد صحبت ما که در فاز III تحقیقات است، میزان اثربخشی کپسول فینگولی مود را در گروه سنی کودک و نوجوان با داروی تزریقی قدیمی از گروه انترفران ها- انترفران Beta-1a (آونکس که در ایران با نام سینووکس تولید میشود) مقایسه کرد. این مطالعه نشان داد که بطور قابل توجهی تعداد حملات سالانه گروهی که فینگولی مود گرفتند کاهش یافت و این میزان بیشتر از اثر بخشی آمپول آونکس بود. نتایج دقیق تر این مطالعه در آینده اعلام خواهد شد.

 

درباه داروی فینگولی مود

 

داروی خوراکی فینگولی مود در سال 2010 میلادی توسط سازمان غذا و داروی امریکا-FDA- برای درمان ام اس بالغین – نوع حمله ای- تائید شد. این دارو، در واقع تعدیل کننده گیرنده اسفنگوزین- ا فسفات موجود برسطح گروهی از گلبول های سفید است. در نتیجه اثر این دارو، این گروه از سلول های ایمنی در غدد لمفاوی اسیر می شوند و دیگر نمی توانند وارد سیستم عصبی یعنی مغز و نخاع شوند و در نتیجه آثار مخرب التهاب ناشی از آنها کاهش می یابد.

در حال حاضر فینگولی مود برای استفاده در گروه سنی کودک و نوجوان تائیدیه ندارد ولی در صورت مثبت بودن نتایج در مطالعه فوق که با نام PARADIGMS معروف است می توان امیدوار بود که مصرف آن در این گروه سنی هم مورد تائید قرار بگیرد.

 

نظر شما