1396-07-16 08:41

قوای شناختی خود را افزایش دهید.

 

بطور کلی انجام فعالیت هائی که نیازمند تفکر و بکارگیری ذهن هستند، برای همه افراد و در طول زندگی، ضروری است. اصطلاح بکارگیری ذهن (mental stimulation) سبب رشد شخصیتی میشود، تفکر خلاق را تقویت می کند، توانائی حل مشکل را افزایش میدهد و بالاخره سبب یادگیری بهتر میشود. ً استفاده از ذهن ً مانند تمرینات ورزشی برای بدن است و سبب میشود ذهن فعال بماند حتی در حضور تغییرات سنی و یا عوارض بیماری ام اس.

 

تعریف قوای شناختی

 

عبارت ً قوای شناختی ً (cognition) به کلیه فعالیت های پیچیده ذهنی که توسط مغز انجام میشود اطلاق می گردد. به زبان ساده، همانطور که یک دستگاه کامپیوتر، برای ذخیره و بازپس دهی اطلاعات، یک سری فرآیندهای پشت سرهم را انجام میدهد، مغز انسان هم ابتدا اطلاعات را می گیرد، ذخیره می کند، تجزیه و تحلیل میکند و نهایتاً در مواقع ضروری، بازپس میدهد. به نظر می رسد که در برخی از دوستان مبتلا به ام اس، یک یا دو مرحله از مراحل فوق دچار اختلال میشوند از همه بیشتر سرعت تجزیه تحلیل، حافظه و توجه از بیماری ام اس متاثر می شوند.

در صورتیکه حس کردید در زمینه فعالیت های ذهنی دچار اشکال شده اید، حتما با پزشک خود مشورت کنید چراکه فقط بیماری ام اس نیست که قوای شناختی را متاثر می کند. وجود بیماریهای روحی یا کمبود برخی ویتامین ها و ... نیز می تواند همین اثر را داشته باشند و با اصلاح این اختلالات قوای شناختی شما بسیار بهتر میشود.

 

نظر شما