1396-07-23 10:24

 

چرا پزشکان گاهی نمی توانند به شما بگویند ام اس دارید یا خیر؟

روزی نیست که فردی به ما متخصصین مغز و اعصاب مراجعه نکند و گلایه نکند که چرا علیرغم مراجعه به پزشکان و مراکز متعدد، پاسخ های متفاوتی به سوالشان گرفته اند. از جملۀ  ً خیر شما ام اس ندارید ً و ً بله شما مبتلا به ام اس هستید ً گرفته تا جمله ً ممکن است MS داشته باشید ً. حال شما مانده اید و کوهی از سوالات،  ابهامات، نگرانی ها و سرگردانی ها که ً بالاخره من ام اس دارم یا خیرً . ما امروز می خواهیم برای شما روشن کنیم که علت این اختلاف نظرها چیست؟

  • دردرجه اول باید بدانید که تشخیص و درمان بیماری ام اس، امری کاملاً تخصصی است و فقط و فقط در صلاحیت همکاران متخصص بیماریهای مغز و اعصاب است و همانگونه که برای حل هر مشکل بخصوص به کارشناس مربوط به آن مراجعه می کنید، در مورد همه بیماریها هم باید بدانید که به کدام رشته پزشکی مربوط میشود و به متخصص همان رشته مراجعه کنید. در این رابطه هم لازم است بدانید که دو رشته ً بیماریهای مغز و اعصاب ً و ً جراحی مغز و اعصاب ً دو تخصص کاملاً متفاوت هستند و بیماریهای سیستم عصبی هرچه که باشند، ام اس یا غیر ام اس، لازم است ابتدا توسط متخصص بیماریهای مغز و اعصاب (نورولوژیست) تشخیص داده و درمان شوند و سپس در صورت نیاز به درمان جراحی به همکاران جراح مغز و اعصاب ارجاع داده شوند. لذا مراجعه به تخصص های غیر صلاحیت دار، جز اتلاف وقت و هزینه و سردرگمی شما نتیجه دیگری ندارد.
  • دردرجه بعد باید بدانید که هیچ تست اختصاصی برای تشخیص بیماری ام اس وجود ندارد. بر خلاف برخی بیماریها مانند ً تب مالت ً  ً بیماری قند ً و یا  ً مشکلات تیروئید ً که میتوان آنها را با یک آزمایش خون تشخیص داد اما در مورد بیماری ام اس چنین تستی وجود ندارد.
  • علاوه بر موارد فوق، بر اساس قوانین علمی موجود  پزشک لازم است شواهد کافی دال بر وجود یا عدم وجود بیماری ام اس در اختیار داشته باشد تا بتواند بطور قطع به شما بگوید که مبتلا به ام اس هستید یا خیر و این به معنای آن است که گاهی برای تشخیص قطعی باید صبرکرد و چاره ای نیست جز اینکه اجازه دهیم گذشت زمان ما را به نتیجه قطعی برساند.
  • مسئله بسیار مهم دیگری که باید بدانید آن است که بسیاری از علائم و نشانه های بیماری ام اس می تواند ناشی از بیماریهای دیگری باشند که هیچ رابطی هم به ام اس نداشته باشند و این به معنای آن است که لازم است پزشک تمام احتمالات دیگر را هم بررسی کند و برای این کار باید از آزمایشات و روش های تشخیصی بیشتری کمک بگیرد.

با عنایت به موارد فوق حال تصور من این است که تا حدی متوجه شده اید که چرا تشخیص قطعی ام اس گاهی بسیار دشوار است و اگر همه مسائل گفته شده را با تفاوت در اطلاعات و دانش و تجربه و مسئولیت پذیری همکاران پزشک جمع بزنید متوجه میشوید که چرا با نظرات متفاوتی روبرو میشوید. لذا توصیه ما این است که:

1-  اولاً آرامش خود را حفظ کنید.

2-  بدانید که با چه کسانی باید مشورت کنید.

3-  آنقدر مشورت کنید که اطمینان حاصل کنید.

4-  وقتی به پزشکتان اعتماد کردید لازم است خیلی تصمیم گیری ها را به او بسپارید.

موفق باشید.

 

نظر شما