1396-08-22 08:23

 

درباره ً ام اس پیشرونده ً بیشتر بدانید

 

امروز روی صحبت ما با عزیزانی است که به فرم پیشرونده ام اس مبتلا هستند. یقیناً اولین سوالی که به ذهن می رسد این است که منظور از ام اس پیشرونده چیست؟ برای درک بهتر ام اس پیشرونده ابتدا بهتر میدانم در مورد ام اس عود کننده- بهبود یابنده (RRMS) صحبت کنم.

  • رایج ترین نوع ام اس فرمی است که به آن عود کننده- بهبود یابنده می گوئیم. شاید هم برای کوتاهی کلام گاهاً آنرا با نام ام اس ًحمله ای ً بنامیم. این عنوان بیان می کند که فرد مبتلا گاهاً و با فواصل زمانی متفاوت و نامشخص دچار حمله های بیماری میشود. منظور از حمله یعنی این که فرد بصورت ناگهانی دچار علائمی مربوط به سیستم عصبی مرکزی میشود (برای مثال اشکال در بینائی، ضعف اندام ها، اختلال تعادل و ...) و پس از مدتی (معمولاً چندروز- چندهفته یا چند ماه) بطور کامل یا نسبی بهبود می یابد. این حالت طبق تعریف، حمله محسوب میشود. پس از این، فرد کاملاً و یا نسبتاً کامل خوب است و پس از مدتی نامشخص و نامعلوم مثلاً چند ماه یا حتی چند سال، مجدداً بصورت ناگهانی، دچار همان علامت و یا علائم دیگر میشود که آن هم پس از مدتی بهبود می یابد. همانطور که متوجه شدید در فرم حمله ای ام اس، در فواصل حملات فرد مشکل جدیدی را تجربه نمی کند و در یک وضعیت ثابتی از نظر توانمندی ها به سر می برد.
  • فرم های پیشرونده، فرم هائی هستند که در آنها بیماری آرام آرام و تدریجی از ابتدا و یا در فواصل حملات بدتر میشود و در واقع مشکلات فرد به مرور زمان بیشتر و بیشتر میشود. این فرم بیماری خود به سه شکل مختلف ممکن است باشد.

1-   پیشرونده ثانویه

2-   پیشرونده اولیه

3-   پیشرونده عود کننده

1-   پیشرونده ثانویه SPMS: به فرمی از بیماری اطلاق می شود که ابتدا حالت حمله ای و به عبارت علمی تر، عود کننده- بهبود یابنده داشته اما پس از مدتی که می تواند بیش از 20سال هم طول بکشد، دیگر در فواصل حملات، علائم حالت ثابت ندارند و آرام آرام بیماری بدتر میشود یعنی بر خلاف ابتدای بیماری که در فواصل حملات فرد کاملاً خوب بود و اگر هم مشکلی داشت، این مشکل حالت ثابتی داشت و بدتر نمیشد، حال به گونه ای شده که در فواصل حملات هم فرد بدتر میشود.

2-   پیشرونده اولیه PPMS : در این حالت بیماری از ابتدای شروع، حالت پیشرونده داشته یعنی علائم بصورت تدریجی و آرام آرام بدتر می شوند و معمولاً حمله ای تجریه نمیشود.

3-   پیشرونده عود کننده PRMS: در این فرم بیماری، اگرچه از ابتدا بصورت تدریجی بیماری بدتر شده اما گاهاً فرد حملاتی را تجربه کرده است.

دو فرم اول رایج ترین فرم های ام اس و دو فرم آخر، نادرترین فرم ها را تشکیل میدهند.

برای ادامه مطلب با ما باشید.

 

نظر شما