1396-09-27 09:40

 

درباره "خستگی " ناشی از ام اس بیشتر بدانید

 

وقتی در مورد خستگی ام اس صحبت می کنیم منظورمان یک خستگی ساده و معمولی که همه ممکن است تجربه کنند نیست . خستگی ام اس احساس خستگی شدید همراه با ناتوانی در ادامه و یا شروع فعالیت هاست که حتی ممکن است صبح ها پس از برخاستن از خواب هم تجربه شود و با استراحت معمولی هم برطرف نمیشود . خستگی ام اس یک شکایت غیر قابل مشاهده است که به خوبی هم قابل توصیف نیست و گاهاً درمان آن هم چندان ساده نیست . گاهی هم ممکن است اطرافیان فرد مبتلا برخورد درستی با خستگی فرد نداشته باشند چرا که اطلاع کافی از این عارضه مهم ندارند و در واقع آن را باور نمی کنند .

راههای متفاوتی وجود دارد که فرد مبتلا به ام اس می تواند خستگی ناشی از بیماری خود را کاهش دهد .

قدم اول آن است که از وجود سایر علل خستگی مطمئن شود برای مثال اضطراب ، افسردگی ،کم خونی، بیماریهای تیروئید و یا حتی مشکلات خواب همگی می توانند ایجاد خستگی کنند .

  • فعالیت فیزیکی و ورزش بخصوص یوگا و ورزش aerobic ، می توانند در رفع خستگی کمک کننده باشند.
  • برخی داروها را مانند آمانتادین و مدافینیل البته با نظر پزشک معالج ، می توان امتحان کرد .
  • گاهاً خستگی عارضه داروهای ام اس است که از آن جمله میتوان گروه انترفران ( شامل اونکس ربیف و بتافرون با معادل های ایرانی سینووکس رسیژن و زیفرون ) و قرص فینگولیمود ( با نام های  دانلوین فینگولید فینگولیا در ایران ) را نام برد .

لذا دوستان مبتلا به ام اس و خستگی ناشی از آن ، مسئله را با پزشک معالج خود در میان بگذارند تا از علت اصلی خستگی خود مطلع و در درمان آن موفق تر شوند .            

    دکتر شکوفه علائی

متخصص بیماریهای مغز و اعصاب

نظر شما