1396-10-11 11:52

 

ویتامین B7 (بیوتین) نتایج برخی تست های آزمایشگاهی را تغییر می دهد.

 

در تاریخ نوامبر 2017 سازمان غذا و داروی امریکا FDA در مورد ویتامین B7یا بیوتین اخطار داد که این ویتامین می تواند نتایج تست های آزمایشگاهی را تغییر دهد و این اتفاق می تواند سبب اشتباهات تشخیصی شود . ویتامین بیوتین در انواع مولتی ویتامین های خوراکی ( که در کشور ما بسیاری از مردم خودسرانه آن ها را مصرف می کنند ) وجود دارد مولتی ویتامین های فوق در دوره بارداری و نیز برای رشد مو ، ناخن و حفاظت از پوست مورد استفاده قرار می گیرند.

علاوه بر مصارف فوق ، به تازگی نتایج یک مطالعه نشان داد که این ویتامین با دوز بالا در بیماری      ام اس فرم پیشرونده اثر مثبتی دارد و اگرچه هنوز این تأثیر قطعی نشده اما با توجه به نداشتن عارضه مهم و در دسترس بودن ، دارو مورد استقبال ما پزشکان و مبتلایان به ام اس قرار گرفت و هم اکنون بسیاری عزیزان مبتلا به ام اس از آن استفاده می کنند.

از آنجاکه دخالت در نتایج آزماش ها می تواند منجر به اتفاقات غیرقابل جبران شود ، مثلاً سبب میشود برخی بیماریها تشخیص داده نشوند ( مانند حملات قلبی که با آزمایش تروپونین تشخیص داده می شوند ) و یا سبب میشود که بطور کاذب بیماری تشخیص داده شود ، لذا بر همه پزشکان ، متخصصین آزمایشگاهی و همه افراد جامعه واجب است که این مسئله را مورد توجه قرار دهند .

         

دکتر شکوفه علائی

متخصص بیماریهای مغز و اعصاب

نظر شما