1396-10-11 11:56

 

آیا رژیم غذایی و روش زندگی سالم به حفظ توانمندی ها در ام اس کمک می کند؟ .

 

حفظ سلامتی عمومی و راههایی که به آن منجر می شود برای عموم مردم و بخصوص مبتلایان به  ام اس اهمیت بسیاری دارد . تاکنون مطالعات زیادی در این خصوص انجام گرفته و شما بیننده عزیز اگر سایت ما را ورق بزنید به کرات در این خصوص مطالبی می خوانید اما با توجه به اهمیت موضوع ، مسئولیت خود می دانیم که بارها و بارها این مسئله را تکرار کنیم و نتایج مطالعات جدید را به اطلاع شما عزیزان برسانیم .

امروز می خواهیم شما را از نتایج مطالعه ای جدید آگاه سازیم که در آمریکای شمالی انجام و در آن ، رژیم غذائی 6989 فرد مبتلا به ام اس از طریق پرسش نامه ها جمع آوری شده است. علاوه بر این بروز حملات و یا پیشرفت بیماری هم در این افراد مورد بررسی قرار گرفته است . پرسش ها در خصوص میزان مصرف میوه جات ، سبزیجات ، لبنیات ، مواد غذائی فیبردار ، شکر اضافه شده به مواد غذائی و گوشت قرمز فرآوری شده ، بودند .

تجزیه و تحلیل این بررسی ها نشان داد که رژیم غذائی با کیفیت بالا شامل میوه جات و سبزیجات بیشتر، شکر اضافی و گوشت قرمز کمتر به میزان 20% توانمندی های فرد را بهتر حفظ کرد و به میزان 20% احتمال افسردگی شدید را کاهش داد . در آنها که رژیم غذائی سالم داشتند به میزان 50% احتمال ابتلا ء به افسردگی ، 30% احتمال خستگی شدید و 40% احتمال درد کمتر بود.

لذا بار دیگر نقش تغذیه سالم در بیماری ام اس تأئید شد . علاوه بر تغذیه مطالعات قبلی نشان  داده اند که وزن مناسب ، فعالیت فیزیکی روزانه ، پرهیز از دخانیات همه و همه می توانند از شدت علائم بیماری ام اس بکاهند .

         

   دکتر شکوفه علائی

متخصص بیماریهای مغز و اعصاب

نظر شما