1396-10-19 07:50

 

مروری بر نتایج مهمترین تحقیقات ام اس در سال 2017 میلادی .

 

1-    در اواخر ماه مارس 2017 ، سازمان غذا و داروی امریکا FDA ، داروی Ocrelizumab با نام تجارتی Ocrevus را برای فرم پیشرونده اولیه ( PPMS ) و نیز فرم حمله ای ( PRMS ) ام اس تأئیدکرد . از آنجا که برای فرم پیشرونده اولیه تا آن زمان داروئی وجود نداشت ، ورود این دارو به بازار، انقلاب بزرگی در دنیای ام اس برپا کرد . این دارو به شکل تزریقی و هر 6 ماه یک بار مصرف می شود و از آنجا که مکانیسم اثر آن مهار سلولهای B در سیستم ایمنی است ، قطعاً فرد را مستعد برخی بیماریهای عفونی میکند . به همین دلیل استفاده از آن دقت و احتیاطات لازم را می طلبد . در حال حاضر این دارو وارد کشورمان نشده ولی در آینده نزدیک در دسترس قرار خواهد گرفت .

2-    مطالعه بزرگی در گروه سنی کودک و نوجوانان مبتلا به ام اس ، اثر بخشی داروی فینگولیمود را مورد بررسی قرار داد . این دارو به شکل خوراکی روزانه یک بار مصرف می شود و مکانیسم اثر آن به دام انداختن سلولهای لمفاوی در غدد لمفاوی است . نتایج مطالعه مذکور نشان داد که این دارو قادر است تعداد حملات بیماری ام اس را در مقایسه با داروی آونکس ( معادل ایرانی آن سینوکس ) 82% کاهش دهد . اثرات مثبت دارو همچنین در MRI مبتلایان قابل مشاهده بود.

در حال حاضر این دارو برای استفاده در کودکان و نوجوانان مبتلا به ام اس مجوز ندارد ولی با نتایج بسیار خوب این مطالعه این احتمال هست که در آینده موفق به اخذ تأئیدیه از سازمان های غذا و داروی دنیا بشود . این دارو با نام های ایرانی دانلوین ، فینگولیا و فینگولید در کشور ما موجود است و مبتلایان به ام اس در گروه سنی بالغین از آن استفاده می کنند .

3-   در سال 2017نتایج یک مطالعه فاز   II بر روی داروی خوراکی Ibudilast اعلام شد . ( برای اطلاع از مراحل مختلف مطالعات تحقیقاتی به صفحات گذشته سایت مراجعه کنید ) این مطالعه اثر داروی فوق را در مبتلایان به ام اس نوع پیشرونده بررسی کرد و نتایجی که بدست آمد این بود که دارو به طرز قابل توجهی به حفظ حجم مغز و جلوگیری از تحلیل آن در مبتلایان به ام اس نوع پیشرونده اولیه و ثانویه کمک می کند . در صورت مثبت بودن نتایج در فاز III تحقیق ، دارو به سازمانهای غذا و دارو معرفی می شود و در صورت تأئید توسط این سازمانها ، وارد بازار خواهد شد .

4-   نتایج یک مطالعه بین المللی با موضوع " اثر پیوند سلولهای بنیادی با منشأ مغز استخوان "در سالگذشته میلادی اعلام شد . این مطالعه بر روی 261 فرد با فرم های مختلف ام اس انجام گرفته بود و افراد شرکت کننده به مدت 16 سال پیگیری شدند . این مطالعه نشان داد که بعد از 5 سال ، 73% از مبتلایان به ام اس حمله ای ( RRMS ) و 33% مبتلایان به نوع پیشرونده ثانویه ( SPMS ) پیشرفت بیماری و یا برتر شدن علائم را تجربه نکردند . افرادی که بیشترین سود را از این روش درمانی بردند افراد جوانتری بودند که مبتلا به نوع حمله ای ام اس با درجه توانمندی بالاتر بودند و پیش از ورود به مطالعه ، داروهای کمتری استفاده کرده بودند . مطالعات بیشتری لازم است تا مشخص شود دقیقا چه افرادی برای پیوند سلولهای بنیادی مناسب ترند و بدون آنکه عوارض آن را تجربه کنند ، سود بیشتری از آن خواهند برد .

5-   اصول تشخیصی ام اس در سال 2017 تغییر کرد . از آنجا که هیچ تست آزمایشگاهی خاصی برای تشخیص قطعی ام اس وجود ندارد و خیلی بیماریهای دیگر ممکن است با ام اس اشتباه شوند برای کاهش این اشتباهات ، افراد با تجربه ام اس در دنیا در قالب کمیته هائی دور هم جمع می شوند و اصول تشخیصی را بیان می کنند تا پزشکان سراسر دنیا با استفاده از آنها بتوانند بیماری را زودتر و دقیق تر تشخیص دهند . این اصول در سالهای گذشته و بر اساس شواهد موجود مرتب تغییر کرده و آخرین تغییرات در کنگره ام اس اروپائی (ECTRIMS ) در اکتبر 2017 اعلام شد . این تغییرات در جهتی است که پزشکان بتوانند ام اس را سریعتر و دقیقتر تشخیص دهند .

6-   نتایج یک مطالعه کوچک که در دانشگاه ارگان امریکا انجام گرفت ، در سال میلادی گذشته اعلام شد . در این مطالعه اثر ماده آنتی اکسیدان با نام " لیپوئیک اسید "در بیماری ام اس پیشرونده ثانویه (SPMS) مورد بررسی قرار گرفت. نتایج حاصل از این مطالعه این بود که این ماده قادر است به حفظ حجم مغز و جلوگیری از تحلیل آن کمک قابل توجهی نماید . این نتیجه لازم است در مطالعات بیشتری تأئید شود تا بتوان آن را پذیرفت .

درباره آنتی اکسیدان ها: آنتی اکسیدان ها شامل یک سری مواد مغزی از جمله ویتامین ها و املاح معدنی در مواد غذائی هستند . آنتی اکسیدان های اصلی در مواد غذائی موجود هستند و شامل بتاکاروتن ( پیش ساز ویتامین A ) مانند میوه جات تازه و نارنجی رنگ ، ویتامین C که در میوه ها بخصوص مرکبات ، ویتامین Eدر روغن های گیاهی (روغن زیتون و کانولا) و مواد معدنی مانند روی و سلینوم در گوشت سفید و غذاهای دریایی می باشند .مواد آنتی اکسیدان باعث تخریب رادیکال های آزاد می شوند و بدین ترتیب محتمل است که از بروز برخی بیماریها نظیر بیماریهای قلبی – عروقی ،سرطان و بیماریهای خود ایمن نظیر ام اس جلوگیری نمایند . آلفالیپوئیک اسید یک اسید چرب طبیعی است که در بسیاری مواد غذائی مانند مخمرها، اسفناج ، کلم بروکلی ، سیب زمینی و اندام هائی مانند جگر ( کبد ) و قلوه ( کلیه ) یافت میشود

7-   مطالعه ای با هدف یافتن نقش احتمالی داروهای پائین آورنده چربی خون از گروه"استاتین ها" بر ام اس نوع پیشرونده ثانویه در سال 2017 آغاز شد ( در انگلستان ) ، پیش از این مطالعاتی با نتایج ضد و نقیض اثر این داروها را بر بیماری ام اس مورد بررسی قرار داده بودند . در صورت اثبات نقش مثبت این داروها ، با توجه به در دسترس بودن ، ارزان قیمت بودن و عوارض کم ، می توانند در مبتلایان به ام اس کمک کننده باشند .

 

     دکتر شکوفه علائی

متخصص بیماریهای مغز و اعصاب

نظر شما