1396-11-16 13:42

 

آیا ام اس می تواند موجب کاهش شنوائی شود؟  .

 

کاهش شنوائی یک علامت غیر شایع در بیماری ام اس است . حدود 6% از مبتلایان به ام اس از کاهش شنوائی  ( به دلیل ام اس ) شکایت می کنند . این شکایت گاهاً ممکن است در جریان یک حمله حاد ام اس همراه با سایر علائم نیز روی دهد . در موارد خیلی نادر مشاهده شده که کاهش شنوائی به عنوان اولین علامت بیماری روی داده است اما توجه داشته باشیم که " کری "  به علت ام اس بسیار نادر است و اغلب موارد کاهش شنوائی به دلیل ام اس بتدریج بهبود می یابند .

افت شنوائی معمولاً همراه با نشانه های دیگری است که در نتیجه ایجاد ضایعات ام اس در ساقه مغز روی میدهند مانند مشکلات بینائی ، تعادل ، علائم حرکتی و یا حسی .شاید این سوال در ذهنتان شکل گرفته باشد که چرا و چگونه در بیماری ام اس شنوائی آسیب می بیند؟ در واقع مکانیسم این اختلال ، ایجاد ضایعات ام اس ( که به عنوان پلاک شناخته می شوند ) در محل ورود عصب شنوائی بداخل ساقه مغز و یا در طول مسیر راههای شنوائی است . این ضایعات ممکن است یک التهاب حاد و گذرا باشد و یا آسیبی مزمن و ماندگار ناشی از التهاب قبلی  .

 

یادمان باشد که کاهش شنوائی می تواند به دلائلی غیر از ام اس هم روی دهد و عزیزان مبتلا به ام اس که دچار کاهش شنوائی می شوند ، قبل از آنکه آن را به حساب ام اس بگذارند ، حتماً با یک متخصص گوش و حلق و بینی مشورت کنند تا از علت درست آن مطمئن شوند .

 

                                                                                                                                           

     دکتر شکوفه علائی

  متخصص بیماریهای مغز و اعصاب

نظر شما