1396-11-16 13:46

 

در باره " خارش " در ام اس بیشتر بدانید .

 

خارش می تواند به عنوان یک علامت در بیماری ام اس روی دهد . این علامت در واقع جزو حس های غیر طبیعی محسوب می شود که ممکن است در فرد مبتلا به ام اس احساس شود مانند گزگز ، مومور ، سوزن سوزن شدن ، خواب رفتگی ، سوزش و بالاخره درد . این حس های غیر طبیعی در واقع ناشی از آزرده شدن سلول های عصبی هستند و اصطلاحاً به آنها حس های نوروپاتیک می گویند. خارش هم به عنوان عضوی از همین گروه ، ممکن است بصورت ناگهانی و شدید بروز کند و در هر قسمتی از بدن یا صورت احساس شود . همراه با این خارش هیچ بثوراتی وجود ندارد و از این نظر با خارش های ناشی از الرژی متفاوت است . استفاده از پمادهای کورتیکواستروئید ( مانند هیدروکورتیزون یا بتامتازون ) هیچ تأثیری در تسکین این نوع خارش ندارد و به جای این ترکیبات لازم است از داروهای دیگری استفاده کرد .

سه دسته دارو می توانند در درمان خارش ام اس مورد استفاده قرار گیرند ( صد البته با نظر پزشک معالج )

  • داروهای ضد تشنج : مانند کاربامازپین ، فنی توئین و گاباپنتین
  • داروهای ضد افسردگی : مانند آمی تریپتیلین
  • داروهای آنتی هیستامین مانند هیدروکسی زین

 

توجه داشته باشیم که خارش حتی اگر با ضایعات پوستی و بثورات همراه نباشد علل بسیاری می تواند داشته باشد که لازم است با مشورت با متخصصین پوست علت اصلی آن مشخص و درمان لازم انجام شود .

 

خارش های موضعی در محل تزریق نیز مسئله ای است که عزیزان مبتلا به ام اس که داروهای تزریقی استفاده    می کنند مانند گروه انترفران ( بتافرون – آونکس – ربیف و معادل های ایرانی آنها یعنی زیفرون – سینووکس و رسیژن ) و نیز داروی گلاتیرامراستات ( با نام های ایرانی سینومر – کوپامر و اوسویمر ) ممکن است از آن رنج ببرند. این نوع خارش نیز با رعایت نکات لازم تزریق ، می تواند کاهش یابد ولی در عین حال ممکن است علیرغم رعایت این نکات هم ادامه یابد . در این صورت با کمی صبر و حوصله ، مرور زمان به رفع آن کمک می کند . 

 

                                                                                                                                           

 دکتر شکوفه علائی

   متخصص بیماریهای مغز و اعصاب

نظر شما