1396-12-13 08:50

 

رابطه ویتامین D با ویروس ابشتاین بار ، آیا این همان حلقه گمشده ام اس است ؟

 

شما بیننده عزیز سایت ما بارها و بارها در خصوص ویتامین D و ویروس ابشتاین بار ( EBV ) خوانده اید . امروز شواهد علمی زیادی وجود دارد که نشان میدهد برخی عوامل محیطی در کنار زمینه های ژنتیک ، فرد را مستعد ابتلاء به بیماری ام اس می کنند . تلاش فراوانی شده که این عوامل محیطی پیدا شوند تا بتوان با کنترول آنها ، احتمال ابتلاء به بیماری را کاهش داد . اما از بین همه عوامل محیطی مورد بررسی ، سه عامل بیش از همه متهم هستند که عبارتند از سطح خونی ویتامین D ، ویروسی به نام ابشتاین بار و بالاخره مصرف دخانیات . با این حال این پرونده بسته نشده و حال این سوال مطرح است که این عوامل هر یک به تنهایی در بروز بیماری موثرند و یا بین آنها رابطه ای وجود دارد برای مثال آیا ممکن است یکی ، دیگری را به گونه ای تغییر دهد که زمینه ساز ام اس شود ؟ اکنون می خواهیم نتیجه تحقیقی را به اطلاعتان برسانیم که برای یافتن پاسخ این پرسش انجام و نتایج آن در کنگره اروپائی ام اس اعلام شده است در تحقیق مذکور 200 فرد مبتلا به ام اس شرکت کردند و به مدت یک سال از نظر سطح خونی ویتامین D و تعداد ویروس های EBV و هرپس نوع 6 در داخل سلول های خونشان بررسی شدند ( در هر فصل بطور جداگانه بررسی شدند )

نتایج اعلام شده از این تحقیق به این شکل بود که سطح خونی ویتامین D ، بر میزان تزاید ویروس EBV تأثیر دارد چراکه در فصولی از سال که سطح ویتامین D پائین تر بود ، ویروس EBV قابلیت تزاید بیشتری داشت ( به عبارت دیگر فعال تر بود ).

در صورتی که در مطالعات بعدی هم این نظریه اثبات شود ، شاید بتوان گفت ، رابطه بین ویتامین D و ویروس EBV همان حلقه گمشده ای است که سالهاست منشأ بسیاری سردرگمی ها و ابهامات ام اس است .

 

                                                                                                                                         

   دکتر شکوفه علائی

  متخصص بیماریهای مغز و اعصاب

نظر شما